2 класс

Беларуская літаратура

Барадулін Р. “Азбука – не забаўка”.

Вітка В. “Чытанка -маляванка”.

 Ліпскі У. Наша Маша.

Пазнякоў М. “Ехаў поўны воз дзівос”: вершы, лічылкі, загадкі.

 Часопіс “Вясёлка”.

Русская литература

Аксаков С. Аленький цветочек.

Волков А. Волшебник Изумрудного города.

 Драгунский В. Денискины рассказы.

 Михалков С. Праздник непослушания.

Носов Н. Приключения Незнайки и его друзей;  рассказы.

Осеева В. Волшебное слово: сб.

 Остер Г. Вредные советы.

Пушкин А. Сказка о попе и работнике его Балде.

Зарубежная литература

Андерсен Г.-Х. Сказки.

Гофман А. Щелкунчик и Мышиный Король.

Гримм бр. Сказки .

Милн А. Вини-Пух и все-все-все.

 Перро Ш. Сказки.

 Родари Д. Приключения Чиполлино.

Харрис Д. Сказки дядюшки Римуса.

 

3 класс

Беларуская літаратура

Народныя казкі.

Літаратурныя казкі

Агняцвет Э. Вершы, казкі.

Грачанікаў А. Перазвоны азёр і балот: зб. вершаў, казак і легенд

Дзеружынскі А. Вершы.

Ягоўдзік У. Свята летаўца: апавяданні, аповесці, казкі.

Ягоўдзік У. Сем цудаў Беларусі.

Часопіс “Вясёлка”.

Русская литература

Бианки В. Небесный слон: сб.

Ершов П. Конёк-Горбунок.

Успенский Э. Крокодил Гена и его друзья;

Меховой интернат.

Гераскина Л. В стране невыученных уроков.

Губарев В. Королевство кривых зеркал.

Коваль Ю. Приключения Васи Куролесова.

 Лагин Л. Старик Хоттабыч.

Некрасов А. Приключения капитана Врунгеля.

Носов Н. Незнайка в солнечном городе;

Пушкин А.С. Сказки.

 Скребицкий Г. Лесной голосок; Сказки следопыта.

 Сладков Н. Лесные сказки.

Толстой А. Детство Никиты.

Зарубежная литература

Линдгрен А. Малыш и Карлсон, который живёт на крыше.

Милн А. Вини-Пух и все-все-все.

 Распе Р.Э. Приключения барона Мюнхаузена.

Родари Дж. Чем пахнут ремёсла? И др.

Гауф В. Карлик Нос; Маленький Мук.

Зальтен Р. Бэмби.

 Коллоди К. Приключения Пиноккио.

Кэрролл Л. Алиса в стране чудес.

 

4 класс

Беларуская літаратура

Беларускія народныя казкі.

 Народныя песні. Байкі, легенды

 Ніколі не забудзем : зб. Жуковіч В. Цудоўная краіна: вершы, п’есы-казкі, сцэнкі.

 Колас Я. Міхасёвы прыгоды: вершы, апав., казкі, паэма.

Пра смелага ваяку Мішку і яго слаўных таварышаў.

Часопісы “Вясёлка”,

Русская литература

Былины. Бажов П. Малахитовая шкатулка.

 Л.Н. Толстой «Кот с бубенцом» (басни в прозе),

 С.В. Михалков Басни

Мамин-Сибиряк Д. Серая Шейка.

Кассиль Л. Кондуит и Швамбрания (отрыв.)

 Чуковский К. Серебряный герб (отрыв.)

 Толстой А. Детство Никиты.

 Медведев В. Баранкин, будь человеком!

Носов Н.  Незнайка на Луне.

 Олеша Ю. Три толстяка.

Зарубежная литература

Даррелл Д. Говорящий свёрток.

 Киплинг Р. Маугли.

Янссон Т. Муми-троль и комета. Шляпа волшебника.

Хлопчык-зорка.

Лагерлёф С. Чудесное путешествие Нильса с дикими гусями.

 

5 клас

Беларуская літаратура

Беларускія народныя казкі.

Празаічныя і паэтычныя творы на тэмы Радзімы, пораў года, Вялікай Айчыннай вайны.

 Народныя казкі, легенды, паданні.

 Казкі беларускіх пісьменнікаў.

 Гарун А. Датрымаў характар.

Далідовіч Г. Страта.

Лужанін М. Добры хлопец Дзік.

Лынькоў М. Васількі; “Родная прырода”.

Русская литература

 А.П.Чехов «Мальчики»

 В.П. Астафьев «Конь с розовой гривой»

 В.И. Белов «Скворцы»

Легенды, былины.

Мамин-Сибиряк Д. Серая Шейка.

 Бунин И. Детство.

Толстой А. Детство Никиты.

 Булычёв К. Путешествия Алисы.

Велтистов Е. Электроник – мальчик из чемодана.

Кассиль Л. Кондуит и Швамбрания.

Короленко В. Дети подземелья.

Носов Н. Витя Малеев в школе и дома.

 Паустовский К. Мещёрская сторона.

Пришвин М. Кладовая солнца.

Толстой А. Детство Никиты.

Толстой Л. Кавказский пленник.

Тургенев И. Муму.

Ф.Искандер «Тринадцатый подвиг Геракла», «День Чика»

 А.И. Гайдар «Тимур и его команда»

 А.И. Куприн «Белый пудель», «Чудесный доктор»

 Зарубежная литература

Андерсен Х.К. Ромашка; Штопальная игла.

Топелиус Ц. Солнечный луч в ноябре.

Лагерлёф С. Чудесное путешествие Нильса с диким и гусями .

Барри Д. Питер Пэн.

Дефо Д. Робинзон Крузо.

 Крюс Д. Тим Талер, или Проданный смех.

Кун И. Легенды и мифы Древней Греции.

Линдгрен А. Пеппи Длинныйчулок.

Родари Д. Джельсомино в Стране Лгунов.

 Свифт Д. Путешествия Гулливера.

Твен М. Приключения Тома Сойера; Принц и нищий.

Трэверс П. Мери Поппинс.

 

6 клас

Беларуская літаратура

  1. В. Адамчык «Сонечны зайчык»
  2. Беларускія народныя казкі
  3. У. Караткевіч. «Былі ў мяне мядзведзі»
  4. Я. Брыль «Цюцік»
  5. Э. Валасевіч «Дняпроўскі чарадзей»
  6. А. Грачанікаў «Казка пра Івана-ганчара і пачвару цара»
  7. У. Дубоўка «Як сінячок да сонца лётаў»
  8. М. Зарэмба «Паддаўкі», «Арэхавы Спас»
  9. М. Лынькоў. «Пра смелага ваяку Мішку і яго слаўных таварышаў»
  10. У. Караткевіч «Чортаў скарб», «Кацёл з каменьчыкамі»
  11. Якуб Колас «Што яны страцілі», «Стары лес»
  12. М. Лынькоў «Міколка-паравоз»
  13. А. Федарэнка «Падслуханая казка»
  14. П. Сіняўскі «Зачараваная гаспадарка»
  15. А. Якімовіч «Рыжык», «Залатая дзіда»
  16. А. Грачанікаў «Мова», Я. Янішчыц «Мова», П. Броўка «Кропля», А. Грачанікаў «Зоры спяваюць», «Як ападае ліст...», А. Астрэйка «Над ракой» 17. Беларускія народныя казкі «Як Сцёпка з панам гаварыў», «Залатая яблынька»; руская народная казка «Воўк і сабака»

Русская литература

А.П. Чехов Рассказы «Хамелеон», «Лошадиная фамилия», «Хирургия», «Налим», «Толстый и тонкий»

 А.И. Куприн «Тапёр»

 В.Г. Распутин «Уроки французского»

К.Г. Паустовский «Мещёрская сторона»

 Л.Толстой «Кавказский пленник»

 Н.А.Кун «Легенды и мифы Древней Греции»

 К.Булычёв «Девочка с Земли», «Миллион приключений»

 А.Г. Алексин «Самый счастливый день»

 Л.Н. Андреев «Петька на даче»

 В.П. Крапивин «Валькины друзья и паруса»

 Г.Мало «Без семьи»

 В.П. Астафьев «Васюткино озеро»

 А.Н. Рыбаков «Кортик», «Бронзовая птица»

 В.П. Крапивин «Та сторона, где ветер»

В.Г. Машков «Между «А» и «Б» и другие повести

 Замежная літаратура

 (дазваляецца чытаць творы ў перакладзе на беларускую або рускую мовы)

  1. Браты Грым «Казкі»
  2. Д. Зальтэн «Бэмбі»
  3. Д. Р. Кіплінг «Маўглі»
  4. А. Ліндгрэн «Браты Львінае Сэрца»
  5. Э. Распэ «Прыгоды барона Мюнхаўзена»
  6. Х.К. Андерсен «Сказки»
  7. А.Линдгрен «Расмус-бродяга»
  8. М.Твен «Приключения Тома Сойера», «Приключения Гекльберри Финна» 9. Дж. Свифт «Гулливер в стране лилипутов»
  9. Е.Л.Шварц «Рассеянный волшебник»
  10. В.Гауф «Карлик нос», «Маленький Мук»
  11. Р.Киплинг «Сказки джунглей»
  12. О.Уайльд «Мальчик–звезда»
  13. Сент-Экзюпери А. Маленький принц.
  14. Толкиен Д. Хоббит, или Туда и обратно

 

 7 клас

 Беларуская літаратура

  1. У. Бутрамееў «Вялікія і славутыя людзі беларускай зямлі»
  2. Васіль Вітка «Трывога ў Ельнічах»
  3. Віталь Вольскі «Падарожжа па краіне беларусаў»
  4. А. Вялюгін «Дзіва»
  5. Зб. «Жаўранкі над палямі» (уклад. А. Бадак)
  6. Якуб Колас «На чужым грунце», «Сірата Юрка», «Чортаў камень», «Купальскія светлякі»
  7. Янка Маўр «У краіне райскай птушкі: аповесці, апавяданні»
  8. I. Навуменка «Вайна каля Цітавай копанкі»
  9. Зб. «Ніколі не забудзем»
  10. А. Пальчэўскі «Рэкс і Казбек»
  11. I. Пташнікаў «Арчыбал»
  12. У. Бутрамееў «Славутая дачка Полацкай зямлі»
  13. В. Стома зб. «У нерушы дзікай прыроды»
  14. I. Сяркоў. «Мы з Санькам у тыле ворага»
  15. М. Чарняўскі. «Вогнепаклоннікі», «Страла расамахі»
  16. У. Шыцік. «Зорны камень», «Настаўнік»
  17. У. Караткевіч «Лебядзіны скіт»
  18. Я. Брыль «Ветэрынар» (байкі)
  19. К.Чорны «Насцечка»
  20. 21. С.Тарасаў «Фрэскі»
  21. І. Пташнікаў «Алені»
  22. Алесь Жук «Паляванне на Апошняга Жураўля»
  23. Раіса Баравікова «Аповесць чатырох падарожжаў», «Казкі астранаўта»

Русская литература

  1. Былины. Русские народные сказки. Древнерусские повести
  2. И.А. Крылов Басни,
  3. И.С. Тургенев Записки охотника (рассказ «Бежин луг»)
  4. Л.Андреев «Ангелочек», «Петька на даче»
  5. Л.Евгеньева «Сестры»
  6. Р.П. Погодин «Тишина», «Дубравка»
  7. А.С. Пушкин «Зимний вечер», «Зимнее утро», «Няне», «Мой первый друг…», «Обвал», «Повести Белкина»(«Станционный смотритель», «Барышня-крестьянка»), «Дубровский»
  8. М.Ю. Лермонтов «Парус», «Тучи», «Утес», «На Севере диком». («Ветка Палестины», «Дары Терека».)
  9. Н.А. Некрасов «На Волге», «Размышления у парадного подъезда», «Соловьи»
  10. А.А.Блок «Летний вечер», А.А.Ахматова «Перед весной бывают дни такие…», Н.А. Заболоцкий «Одинокий дуб», Н.М. Рубцов «Звезда полей»
  11. Н.В. Гоголь «Ночь перед Рождеством». «Тарас Бульба»
  12. Л.Н. Толстой «Детство»
  13. М. Горький «Детство»
  14. В. Богомолов «Иван»
  15. А.Г. Алексин «Звоните и приезжайте».
  16. В.П. Беляев «Старая крепость»
  17. В.К. Железников «Чучело»
  18. А.А. Лиханов «Последние холода»
  19. Б. Н. Полевой «Повесть о настоящем человеке»

Замежная літаратура

 (дазваляецца чытаць творы ў перакладзе на беларускую або рускую мовы)

  1. М. Твен «Принц и нищий»
  2. Дж.Лондон «На берегах Сакраменто»
  3. Дж. Крюс «Тим Талер, или Проданный смех»
  4. Г. Бичер-Стоу «Хижина дяди Тома»
  5. Р. Брэдбери «Зеленое утро», «Каникулы», «И грянул гром»
  6. Ж. Верн «Дети капитана Гранта», «Пятнадцатилетний капитан»
  7. Ф. Купер «Последний из могикан», «Следопыт», «Зверобой»
  8. Э. По «Золотой жук» 9. М. Рид «Всадник без головы»
  9. Р. Стывенсан «Востраў скарбаў»
  10. Д. Фінемар «Сказ пра Робіна Гуда»

 

8 клас

Беларуская літаратура

  1. В. Адамчык «Урок арыфметыкі»
  2. У. Аляхновіч «Першае каханне»
  3. Р. Баравікова «Казкі астранаўта»
  4. В. Быкаў «Альпійская балада»
  5. А. Васілевіч «Пачакай, затрымайся...»
  6. У. Дамашэвіч «Абуджэнне»
  7. А. Васілевіч «Горкі ліпавы мёд»
  8. У. Караткевіч «Кніганошы»
  9. А. Кобец-Філімонава «Жаваранкі над Хатынню»
  10. Янка Маўр «Палескія рабінзоны».
  11. П. Місько «Эрпіды на планеце Зямля»
  12. А. Наварыч «Антонік»
  13. І. Пташнікаў «Ільвы»
  14. Я. Сіпакоў «Зялёны лісток на планеце Зямля»
  15. А. Федарэнка «Шчарбаты талер»
  16. В. Хомчанка «Звон пад зямлёй»
  17. У. Шыцік «Кіб загаварыў апоўначы»
  18. Янка Брыль «Сірочы хлеб»
  19. Леанід Дайнека «Меч князя Вячкі» (урыўкі з рамана)
  20. Я.Колас «Новая зямля», «Сымон-музыка» (урыўкі з паэм)
  21. М.Багдановіч «Музыка»
  22. Т. Хадкевіч «Крынічка».
  23. I. Навуменка «Настаўнік чарчэння»,

Русская литература

  1. Лермонтов М.Ю. «Песня про царя Ивана Васильевича, молодого опричника и удалого купца Калашникова», «Мцыри»
  2. Пушкин А.С. «Капитанская дочка»
  3. Жуковский В.А. «Лесной царь», «Эолова Арфа»
  4. Толстой А.К. «песня о Гаральде и Ярославне», «Курган»
  5. Гоголь Н.В. «Ревизор»
  6. Салтыков-Щедрин М.Е. «Повесть о том, как один мужик двух генералов прокормил»
  7. Островский А.Н. Снегурочка»
  8. Толстой Л.Н. «После бала», «Отрочество»
  9. Горький М. «Песня о Соколе», «Песня о Буревестнике», «Сказки об Италии», «В людях»
  10. Грин А. «Алые паруса»
  11. Шварц Е.Л. «Обыкновенное чудо»
  12. Твардовский А. «Василий Теркин»
  13. Паустовский К. «Телеграмма»
  14. Платонов А. «Неизвестный цветок»
  15. Фраерман Р. «Дикая собака Динго, или Повесть о первой любви»
  16. Киселев В. «Девочка и птицелет»
  17. Каверин В. «Два капитана»
  18. Айтматов Ч.А. «Ранние журавли»
  19. Ефремов И.А. «на краю Ойкумены
  20. Стругацкие А.Н. и Б.Н. «Стажеры»
  21. Булычев К. «Поселок»

Замежная літаратура

(дазваляецца чытаць творы ў перакладзе

  1. Лондон Дж. «Зов предков»
  2. Экзюпери А. «Маленький принц»
  3. Ж. Верн «Таямнічы востраў»
  4. Д. Лондан «Белы клык»